Εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε’ και της Στ’ τάξης στον Υδροηλεκτρικό Σταθμό Αώου

Την 1η Νοεμβρίου 2017, οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του 20ου Δημ. Σχολείου Ιωαννίνων επισκέφτηκαν τον υδροηλεκτρικό σταθμό Αώου στη Χρυσοβίτσα.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο: «Η ενέργεια στη φύση και στην καθημερινή μας ζωή. Μορφές ενέργειας – Πηγές ενέργειας» που εκπονείται από τις μαθήτριες και τους μαθητές των παραπάνω τάξεων. Αρχικά, τα παιδιά ενημερώθηκαν από  τον προϊστάμενο του σταθμού για τον τρόπο λειτουργίας ενός υδροηλεκτρικού σταθμού και στη συνέχεια, με μικρό όχημα μεταφέρθηκαν στις υπόγειες εγκαταστάσεις του εργοστασίου, όπου ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους και τα επιμέρους τμήματα που συναποτελούν την μονάδα παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος.