Εκπαιδευτική Επίσκεψη της E’ τάξης στον εκθεσιακό χώρο των Γενικών Αρχείων του Κράτους (ΓΑΚ)

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση με τίτλο “Ο Βυζαντινός κόσμος” που φιλοξενήθηκε στο Σουφαρί Σαράι (ΓΑΚ), τον Νοέμβριο του 2017. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 29 Νοέμβρη 2017. Οι μαθήτριες /τές μας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση από την Διευθύντρια των ΓΑΚ κα Παπαδοπούλου, να παρακολουθήσουν παρουσίαση για τα βυζαντινά χρόνια και στη συνέχεια να συμμετάσχουν σε παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού στους χώρους της έκθεσης. Το παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού σχεδίασε και υλοποίησε, ειδικά για την επίσκεψη αυτή, η εκπαιδευτικός της Ε΄ τάξης κα Νάστου Μαριάννα και είχε τίτλο: “Αναζητώντας τους κρυμμένους θησαυρούς της έκθεσης βυζαντινός κόσμος”.
Το παιχνίδι διαρθρώνεται σε 4 θεματικές ενότητες, τις ακόλουθες: Τα επαγγέλματα στην εποχή του Βυζαντίου, οι αγιογραφίες και τα κυρίαρχα χρώματά τους, τα ενδύματα και ο χώρος πίσω από τα πρόσωπα. Οι μαθητές αναζήτησαν αυτά τα στοιχεία στους πίνακες της έκθεσης, κατέγραψαν τις πληροφορίες που βρήκαν κι έζησαν μια πολύ ευχάριστη και αξέχαστη εμπειρία αποκομίζοντας, με παιγνιώδη τρόπο, χρήσιμες γνώσεις για το βυζαντινό κόσμο.