Εκπαιδευτική διήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη και στην Βεργίνα

Το διήμερο 29 και 30 Μαρτίου 2024 τα παιδιά των Ε και Στ’ τάξεων του Σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Τσίγγρου Ελένη, Τασούλη Μαρκέλλα, Μαγκούτη Δήμητρα και Νάστου Μαριάνθη, συμμετείχαν σε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη και στους αρχαιολογικούς χώρους των Αιγών και της Βεργίνας.

Την 1η ημέρα τα παιδιά συμμετείχαν στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Θεσσαλονίκη Βιώσιμη πόλη» με την υποστήριξη της Παιδαγωγικής Ομάδα του ΚΕΠΕΑ Ελευθερίου Κορδελιού. Το εξαιρετικό πρόγραμμα στο οποίο έλαβαν μέρος οι μαθητές μας στον Λευκό Πύργο υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Εθνικού θεματικού δικτύου “Βιώσιμη πόλη” στο οποίο συμμετέχουμε για το σχολικό έτος 2023-24. Επιπλέον, κατά το διήμερο αυτό τα παιδιά συμμετείχαν σε ιστορικό περίπατο στα κάστρα και σε χώρους πολιτισμού της Θεσσαλονίκης, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και ξεναγήθηκαν στα Μουσεία των Αιγών και της Βεργίνας.