Μια ξεχωριστή ημέρα στο “Γηροκομείο Ζωσιμάδων” Ιωαννίνων-Δράση αλληλεγγύης με τα παιδιά της Ε’ τάξης του 20ου Δ.Σ. Ιωαννίνων

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, στο πλαίσιο των δράσεών μας για την καλλιέργεια ενσυναίσθησης και αλληλεγγύης απέναντι σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες επισκεφτήκαμε με τους μαθητές και μαθήτριες της Ε’ Τάξης του Σχολείου μας το Γηροκομείο Ζωσιμάδων Ιωαννίνων. Τα παιδιά τραγούδησαν στους ηλικιωμένους τραγούδια εποχής, διάβασαν κείμενα και πρόσφεραν λευκώματα για τα παλιά Γιάννενα, κάρτες και κατασκευές. Ήταν ένα δυνατό βίωμα για μικρούς και μεγάλους που πρόσφερε στιγμές χαράς και συγκίνησης. Τη δράση οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Στάικου Αθανασία, Κατερίνα Καψάλη και η μουσικός Μαλαματένια Λίζου!!!!