«Το Δέντρο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης»

Την Πέμπτη, 21 Μαρτίου 2024, παγκόσμια ημέρα δασοπονίας, πραγματοποιήθηκε στην παραλίμνια περιοχή Ιωαννίνων η συμβολική δράση φύτευσης του «Δένδρου της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης». Το 20ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, στο πλαίσιο των δράσεών του για την ενεργό πολιτειότητα, συμμετείχε στη φύτευση με τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης και τις εκπαιδευτικούς Τσίγγρου Ελένη, Γκόγκου Ελένη και τη Διευθύντρια Νάστου Μαριάνθη. Η δράση οργανώθηκε από την ΠΕΕΚΠΕ Ηπείρου, σε συνεργασία με το Τμήμα Πρασίνου Δήμου Ιωαννιτών και τον Αντιδήμαρχο Παιδείας κο Στέφανο Σίντο. «Το Δέντρο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» φυτεύτηκε σε θέση όπου πρόσφατα κόπηκαν αιωνόβιοι πλάτανοι λόγω του μεταχρωματικού έλκους και είχε στόχο την ανάδειξη της κεντρικής σημασίας της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για την διαμόρφωση αξιών, στάσεων και συμπεριφορών των παιδιών απέναντι στο περιβάλλον και την αναγνώριση της αξίας του αστικού πρασίνου. Στη δράση συμμετείχαν και τμήματα του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων.