ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Την Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2019, οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ΄ τάξεων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό, βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο: Οι τρεις κοινότητες των Ιωαννίνων.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν μνημειακούς χώρους και χώρους λατρείας των τριών κοινοτήτων (χριστιανικής, εβραϊκής και μουσουλμανικής) που συμβίωσαν για μεγάλο χρονικό διάστημα στην πόλη των Ιωαννίνων και να κάνουν συγκριτική μελέτη των πολιτιστικών, γλωσσικών και θρησκευτικών τους χαρακτηριστικών.
Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον Υπεύθυνο Σχολικών δραστηριοτήτων, Α/θμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, κ. Βέργο.