ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Κατά το σχολ. έτος 2018 – 19, το 20ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, συμμετείχε στο Πρωτάθλημα ανακύκλωσης που διοργάνωσε ο Δήμος Ιωαννιτών σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων.

Οι μαθήτριες/τες του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία, κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος Ανακύκλωσης, να εκπαιδευτούν σε τρόπους συλλογής και διαλογής ανακυκλώσιμων υλικών ακι να συγκεντρώσουν υλικά που ανακύκλωσαν από χρήση στο σχολείο και στο σπίτι.

Στις 11/4/2019, οι μαθήτριες και μαθητές της ΣΤ’ του σχολείου μας συμμετείχαν, ως εκπρόσωποι του σχολείου μας, στην τελική τελετή βράβευσης όλων των σχολείων που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα.

Η τελετή πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων στα Παλαιά Σφαγεία, όπου και απονεμήθηκαν στα συμμετέχοντα σχολεία έπαινοι και δώρα.