Εκπαιδευτική επίσκεψη των Γ’ και Δ’ τάξεων στο Καλπάκι

Οι Γ΄ και Δ’ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη, στις 12 Οκτωβρίου 2018, στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, στο Καλπάκι.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθήτριες και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν από τον αρμόδιο αξιωματικό της τροχαίας Ιωαννίνων για ζητήματα κυκλοφοριακής αγωγής και να οδηγήσουν ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα σε προσομοίωση πραγματικών συνθηκών.

Επιπλέον τα παιδιά περιηγήθηκαν στους δρόμους του Πάρκου κι έμαθαν βιωματικά τα σήματα κυκλοφορίας καθώς και το σωστό τρόπο επιβίβασης και αποβίβασης σε Ι.Χ. αυτοκίνητο.

Στη συνέχεια της ίδιας μέρας τα παιδιά επισκέφτηκαν το νερόμυλο και τις νεροτριβές στο Καλπάκι όπου και είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς λειτουργεί ένας νερόμυλος ή μία νεροτριβή καθώς και ήπιους τρόπους χρήσης του νερού, φιλικούς στο περιβάλλον.