Εκπαιδευτική επίσκεψη των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων στην Καστοριά

Την Τετάρτη, 18 Απριλίου 2018, οι μαθήτριες και οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του 20ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη της Καστοριάς.
Στο πρώτο μέρος της επίσκεψης οι μαθήτριες/τες παρακολούθησαν εκπαιδευτικό-βιωματικό πρόγραμμα στο Κ.Π.Ε. Καστοριάς με θέμα: «Ενέργεια και Περιβάλλον». Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ομαδικές δραστηριότητες και πειράματα με θέμα την ενέργεια και τις μορφές ενέργειας, να παίξουν παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού και να κατασκευάσουν ένα βιοκλιματικό σπίτι.
Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την πόλη και τη λίμνη της Καστοριάς και παρατήρησαν διάφορα είδη πουλιών.
Η εκπαιδευτική εκδρομή ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στον προϊστορικό οικισμό Δισπηλιού Καστοριάς όπου οι μαθήτριες/τες ενημερώθηκαν για τον αρχαιολογικό χώρο από τους αρμόδιους και περιηγήθηκαν-ανακάλυψαν τις καλύβες και τον ευρύτερο εξωτερικό χώρο του προϊστορικού οικισμού.