Εκπαιδευτική Επίσκεψη της Α’ και Β’ τάξης στη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη των Ιωαννίνων

Στις 26 Ιανουαρίου 2018, οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν τη Ζωσιμαία Δημόσια Κεντρική Ιστορική Βιβλιοθήκη των Ιωαννίνων. Οι μικροί μαθητές κατά την επίσκεψή τους αυτή, υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μπουμ! Θυμός, ένα ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί!». Με τη βοήθεια ερεθισμάτων όπως, κείμενα, βίντεο, animation, μουσική, τέχνη, κατάλληλα επιλεγμένα για την ηλικία τους, είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν, να εκφράσουν και να διαχειριστούν το συναίσθημα του θυμού, μέσα από δημιουργικές και δια δραστικές ασκήσεις. Η επίσκεψη μας ολοκληρώθηκε με μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση στο χώρο της βιβλιοθήκης.