ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΕΝΑΡΞΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 13/03, και κάθε Τετάρτη, από τις 6.00μ.μ έως τις 7.30μ.μ. θα ξεκινήσουν οι συνεδρίες, έξι συνολικά, για την λειτουργία Σχολής Γονέων και για συναντήσεις με τις Ομάδες Γονέων που υλοποιεί το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Σχεδία» Ιωαννίνων με την κ. Πώλα Κομνηνού, Κοινωνιολόγο και μέλος της επιστημονικής ομάδας. Παρακαλούμε, όσοι/ες ενδιαφέρεστε, να δηλώσετε την συμμετοχή σας στο mail@20dim-ioann.ioa.sch.gr, μέχρι την Παρασκευή 08/03 με ονοματεπώνυμο γονέα και τηλ. επικοινωνίας. Η δράση γίνεται σε συνεργασία με το 5ο Δημ. Σχ. Ιωαννίνων. Η «Σχεδία» πραγματοποιεί συνεδρίες με Ομάδες Γονέων που απευθύνονται, μεταξύ άλλων, σε γονείς παιδιών παιδικής ηλικίας με βασικές ανησυχίες γύρω από τις σχέσεις με τα παιδιά, τη σχολική επιτυχία, την κοινωνικοποίηση και την ομαλή ένταξη στη φάση της εφηβείας. Στόχος των δράσεων είναι: η ενημέρωση, η στήριξη των γονιών στο ρόλο τους, η ενθάρρυνσή τους να μοιραστούν φόβους και αγωνίες, η ενίσχυση δεξιοτήτων επικοινωνίας, η λειτουργική διαχείριση των σχέσεων με τα παιδιά.