Όταν οι εικόνες κινούνται…από τους μαθητές της Ε’ τάξης

Οι μαθητές της Ε’ τάξης εμπνεύστηκαν από την ενότητα “Ενέργεια” του μαθήματος “Φυσικά” και δημιούργησαν κινούμενες εικόνες με την τεχνική “stop motion” για να αναπαραστήσουν φυσικά φαινόμενα ή μορφές ενέργειας.

Η κάθε ομάδα δημιούργησε στο λογισμικό παρουσιάσεων Libreoffice Impress, πολλές διαφάνειες στις οποίες η θέση των σχημάτων διέφερε ελάχιστα από διαφάνεια σε διαφάνεια. Στη συνέχεια έκαναν λήψη στιγμιότυπου οθόνης από αυτές τις διαφάνειες δημιουργώντας αντίστοιχες εικόνες. Εισήγαγαν τις εικόνες στην εφαρμογή “Φωτογραφίες google” και δημιούργησαν κινούμενες εικόνες. Η γρήγορη εναλλαγή των εικόνων αυτών δημιουργεί την ψευδαίσθηση κίνησης.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα ψηφιακά τους έργα τους στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε για τα Ιωάννινα στις 4-5 Μαΐου 2023 διαδικτυακά.