Συμμετοχή του 20ου Δημοτικού Σχολείου στο Διεθνές Κίνημα “Εκπαίδευση και μάθηση έξω από την τάξη”.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος όλες οι τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στο Διεθνές κίνημα Outdoor Activity Days (εκπαίδευση και μάθηση έξω από τις σχολικές αίθουσες). Στα πεδία: α) Δάσος Φρόντζου, β) πάρκο Αγίας Τριάδας και γ) Κάστρο Ιωαννίνων (το Φθινόπωρο 2021 και την Άνοιξη 2022), οι μαθητές όλων των τάξεων στο πλαίσιο της δράσης αυτής εξερεύνησαν, ανακάλυψαν, μελέτησαν: τη λειτουργία δασικών οικοσυστημάτων, τα είδη φυτών, τις τροφικές αλυσίδες, τα κοινά είδη εντόμων και πουλιών του τόπου με παιχνίδια κρυμμένου θησαυρού, ομαδικές δραστηριότητες ανακάλυψης και ομαδικές κατασκευές που είχαν την αρχή στο πεδίο και την ολοκλήρωση στην τάξη. Τα παιδιά εργάστηκαν με φύλλα εργασίας που δημιουργήθηκαν για τη δράση. Τα κολάζ και οι ομαδικές εργασίες εκτέθηκαν στις τάξεις του σχολείου και αποτέλεσαν υλικό για την τελική έκθεση όλων των εργασιών που έλαβε χώρα κατά τον μήνα Ιούνιο στον ισόγειο χώρο του σχολείου ως πρακτική διάχυσης και δημοσιοποίησης. Επιπλέον, δημιουργήθηκαν συνθέσεις βιτρό για κάθε μαθητή από τα υλικά που συνέλεξαν τα παιδιά στο πεδίο και τις εικαστικές τους δημιουργίες.